Przeciążeniowe bóle nóg u dzieci – jak temu zaradzić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ból w nogach u najmłodszych to bardzo częste zjawisko. Przyczyn może być kilka. Większość dorosłych nie wie jednak, jak przeciwdziałać tej przypadłości. Wyjaśniamy: jakie są najczęstsze przyczyny bólu i jak reagować. 

Wśród osób dorastających najczęstszą przyczyną są tak zwane bóle wzrostowe. Skurcz jest odczuwany w mięśniach nóg u dzieci w okresie między przedszkolem a podstawówką (ponownie pojawiają się w przedziale 8. i 12. roku życia). Najczęstszą porą występowania bólu jest popołudnie oraz wieczór.

Bóle wzrostowe zwykle zaczynają się we wczesnym dzieciństwie, około 3. lub 4. roku życia. Zwykle pojawiają się ponownie u dzieci w wieku 8–12 lat. Jak przeciwdziałać?

Jakie są przyczyny bólu wzrostowego?

W trakcie okresu dojrzewania ciało człowieka przechodzi liczne, intensywne przemiany. Jedną z nich jest gwałtowny młodzieńczy wzrost, najczęściej, kiedy dziecko odpoczywa (na przykład po szkole albo kiedy kładzie się spać). Szybki rozrost kończyn może generować ból. Czasami jednak jest on spowodowany nieprawidłową postawą ciała.

Dynamiczny rozwój może doprowadzić do niewłaściwego ułożenia się kości, dlatego należy uważnie obserwować swoje potomstwo. Dzieci są narażone między innymi na skoliozę, płaskostopie i mogą mieć w przyszłości bardzo poważne problemy zdrowotne.

W niektórych przypadkach te nagłe zmiany mogą rzutować na całe życie. Nieleczone powodują liczne defekty. Problem z kręgosłupem mogą odbijać się na całej sprawności fizycznej itd.

Czy bóle wzrostowe występują zawsze?

Zdecydowana większość dzieci nie odczuwa bólów wzrostowych, bądź je lekceważy ze względu na niewielkie utrudnienia, jakie generują. Mogą występować zatem w różnym nasileniu. U niektórych dorastających są jednak bardzo dokuczliwe.

Czasami ból jest odczuwalny przez kilka miesięcy, a nawet lat. Mimo wszystko jest to naturalny proces, który powinien prędzej czy później ustąpić.

Skąd wiemy, że mamy do czynienia z bólem wzrostowym?

Najczęstszymi objawami są wspomniane wcześniej bóle w okolicach nóg (dziecko może odnieść wrażenie, że doszło do przesunięcia kości kolan). Znaczący będzie także czas występowania bólu, jak wspominaliśmy w okresie odpoczynku (najczęściej popołudnie i wieczór).

Wtedy najlepiej będzie udać się do lekarza. Specjalista będzie mógł obiektywnie ocenić, czy doszło np. do stłuczenia, czy rzeczywiście wystąpiły u dziecka bóle wzrostowe. Dzięki analizie i wywiadowi lekarskiemu, doktor może wykluczyć dolegliwości charakteryzujące się podobnymi objawami.

Jakie są metody leczenia bólu wzrostowego?

Z jednej strony proces wzrostu jest naturalny, z drugiej może wywoływać ból, który uniemożliwia niektórym dzieciom swobodne funkcjonowanie. W takiej sytuacji zalecany jest szereg czynności, które łagodzą dolegliwości.

Do najczęściej zalecanych są ćwiczenia fizyczne polegające na rozciąganiu. Odpowiednia może okazać się również joga. Dobrym pomysłem będą także regularne masaże. W przypadku nagłego skurczu warto opatrzyć bolące miejsce ciepłym materiałem (np. wilgotnym, ciepłym ręcznikiem).

Stosowanie leków przeciwbólowych wymaga natomiast konsultacji z lekarzem. Należy bowiem wymierzyć odpowiednią dawkę, a niektórych substancji w ogóle dziecko nie powinno otrzymywać. Szczególnie niewskazana jest aspiryna, która może wywołać zespół Reye’a, który jest dla najmłodszych szczególnie niebezpieczny.

Zdj. główne: Bas Peperzak/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy masaż bazaltowymi kamieniami może pomóc w łagodzeniu bólu i stresu?
Czy masaż bazaltowymi kamieniami może pomóc w łagodzeniu bólu i stresu?
Przedstawiam korzyści wynikające z masaży bazaltowymi kamieniami. Dowiedz się, jak mogą one pomóc w łagodzeniu bólu i stresu, a także zapewnij sobie pełne relaksacji doświadczenie.
Dlaczego warto zdecydować się na wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym?
Dlaczego warto zdecydować się na wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym?
Istnieje wiele metod wybielania zębów, jednak profesjonalne wybielanie przeprowadzane przez doświadczonego stomatologa przynosi najlepsze rezultaty.
Poradnik dla rodziców – jak bezpiecznie i efektywnie korzystać z sali zabaw w centrum sportowym?
Poradnik dla rodziców – jak bezpiecznie i efektywnie korzystać z sali zabaw w centrum sportowym?
Odkryj, jak korzystać z sali zabaw w centrum sportowym tak, aby była ona miejscem bezpiecznym i stymulującym rozwój Twojego dziecka. Przeczytaj nasz poradnik!
Ostatnie wpisy
Polecamy