Jak stosować ashwagandhę, aby podnieść efektywność treningów?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ashwagandha jest ziołem znany z medycyny ajurwedyjskiej, jednak coraz częściej stosowana jest przez sportowców. Wykazuje ona bardzo silne działanie polegające na regeneracji układu nerwowego, łagodzeniu stresu i stanu depresyjnego. Pozwala również zwiększyć aktywność fizyczną i umysłową. Czym jest ashwagandha i jak działa?

Co to jest ashwagandha?

Ashwagandha nazywana jest witaminą ospałą lub też żeń-szeniem indyjskim. Jest ona jednym z adaptogenów prozdrowotnych charakteryzujących się działaniami leczniczymi. Owoce oraz korzeń tej rośliny zawierają bardzo dużą ilość witanolidów, które odznaczają się działaniem odkażającym, przeciwbakteryjnym i przeciwnowotworowym. Witanolidy są związkami występującymi w roślinach o dużej aktywności biologicznej, natomiast ashwagandha uznawana jest za ich skarbnicę. W witanolidach substancją aktywną jest witaferyna.

Ashwagandha to suszony i sproszkowany korzeń, który najczęściej można spotkać w postaci tabletek lub proszku. Witanie ospałą obecnie uprawia się w Afryce i Indiach. Prozdrowotne właściwości tej rośliny doceniane są od tysięcy lat, a jako pierwsi zaczęli ją wykorzystywać specjaliści od medycyny ajurwedyjskiej.

Opublikowany przez Ziołomaniak Czwartek, 14 maja 2020

W jakiej formie przyjmować ashwagandhę?

Ashwagandha dostępna jest w proszku oraz tabletkach, natomiast wybór jej formy uzależniony jest od zawartości witanolidów znajdujących się w niej. Nie warto zatem wybierać najtańszego suplementu z ashwagandhą, jaki znajduje się w internecie lub sklepie, ponieważ będzie on wykazywał znacznie mniejszą skuteczność, jeśli chodzi o właściwości prozdrowotne. Zaleca się natomiast, aby wybierać produkty droższe, z wyższą zawartością witanolidów, odpowiednim certyfikatem i od sprawdzonego, renomowanego producenta. Dzięki temu unikniemy ewentualnych skutków ubocznych wywołanych mieszankami ashwagandhy z substancjami nieznanego pochodzenia.

Jak ashwagandhę wpływa na trening i osobę trenującą?

Suplementy diety zawierające ashwagandhę wykazują działanie prozdrowotne pod kątem wysiłku fizycznego, co zostało udowodnione licznymi badaniami naukowymi. Poleca się ją sportowcom, którzy trenują sporty siłowe oraz wytrzymałościowe, ponieważ przy jej regularnym stosowaniu wzrasta siła maksymalna, refleks, szybkość i zdolność organizmu do pełnej regeneracji w krótszym czasie. Ponadto ashwagandha wpływa na układ nerwowy, dzięki czemu trening jest efektywniejszy.

Wpływ ashwagandhy na organizm człowieka potwierdzony badaniami naukowymi

Naukowcy postanowili sprawdzić, jaki wpływ ma ashwagandha na początkujących sportowców. Badanie zostało przeprowadzone na osobach, które trenowały pod okiem trenera personalnego. Ocenie poddawany był wzrost masy ciała, regeneracja i wielkość mięśni, poziom testosteronu we krwi oraz procentowa zawartość tkanki tłuszczowej. Podwójne badanie trwało osiem tygodni, a uczestniczyło w nim 50 osób, które były podzielone na dwie grupy – 25 osób przyjmujących placebo i 25 osób przyjmujących ashwagandhę.

Osoby badane przyjmowały preparat dwa razy dziennie – rano po przebudzeniu i wieczorem przed snem. Jednostki treningowe odbywały się co dwa dni, a więc trzy razy w tygodniu. Badania natomiast wykonane zostały w dniu startu projektu oraz dwa dni po jego zakończeniu. Wnioski okazały się potwierdzeniem kilku hipotez. Otóż w grupie badanej wystąpił wzrost tkanki mięśniowej oraz siły – głównie w mięśniach ramion i klatki piersiowej. Ponadto odnotowano większy spadek tkanki tłuszczowej i podniósł się poziom testosteronu. Oznacza to, że suplementacja ashwagandhą bardzo korzystnie wpływa na osiągi sportowe, jednak należy ją przyjmować regularnie. Dzięki redukcji kortyzolu, który jest hormonem stresu i wytwarza się podczas treningu, mięśnie mają większe zdolności regeneracyjne, co sprawia, że szybciej rosną.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Innowacje w zabezpieczaniu farmaceutyków – jak nowoczesne rozwiązania ułatwiają systematyczne przyjmowanie dawek
Innowacje w zabezpieczaniu farmaceutyków – jak nowoczesne rozwiązania ułatwiają systematyczne przyjmowanie dawek
Dowiedz się jak innowacyjne technologie przyczyniają się do bezpieczeństwa farmaceutycznego i usprawniają proces systematycznego przyjmowania leków.
Dlaczego ważna jest regularna suplementacja?
Dlaczego ważna jest regularna suplementacja?

Zastanawiasz się, dlaczego suplementy są ważne dla Twojego zdrowia i jak prawidłowo je stosować? Sprawdź, które produkty warto brać i z jakich powodów!

Jak terapie oparte na polach magnetycznych przyspieszają proces rehabilitacji
Jak terapie oparte na polach magnetycznych przyspieszają proces rehabilitacji
Odkryj, jak pola magnetyczne odgrywają kluczową rolę w wspomaganiu procesu rehabilitacji. Zrozum, jak działają i poznaj ich zalety w leczeniu różnych schorzeń.
Ostatnie wpisy
Polecamy