Dlaczego ważna jest regularna suplementacja?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Suplementy diety zawierają mnóstwo składników – od mikroelementów, przez witaminy, aż po mieszanki ziołowe i związki wzmacniające organizm. Angażując się w ich wybór i troskę o zdrowie, należy dobierać odpowiednie produkty z uwagą, tak, żeby wspomóc swój organizm, ale go nie przytłoczyć.

Dlaczego potrzebujesz suplementów?

Suplementy diety, podobnie jak żywność, nie są same w sobie dobre ani złe. Należy stosować je z uwagą i przestrzegając zaleceń przygotowanych przez producenta, a będą bezpieczne i mogą wspomóc prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Czy w ogóle są potrzebne? Odpowiedź na to pytanie bardzo często zależy od indywidualnej sytuacji danej osoby. Na przykład, większość osób żyjących w Polsce powinna suplementować witaminę D, ponieważ ze względu na kąt padania promieni słonecznych, w okresie od września do kwietnia ilość witaminy D naturalnie syntetyzowanej w ludzkiej skórze nie jest wystarczająca do pokrycia zapotrzebowania organizmu. Jednocześnie, z pewnością istnieją osoby, które mają prawidłowy poziom witaminy D – aby się o tym przekonać należy wykonać badanie diagnostyczne. Podobna sytuacja występuje w przypadku wapnia – wiele osób w Polsce ma jego niedobór i z tego względu suplementacja wapnia jest zalecana przez specjalistów.

Jakich suplementów potrzebują kobiety?

Suplementy dla kobiet często komponowane są w taki sposób, by zawierały zwiększoną ilość żelaza. Dzieje się tak dlatego, że kobiety tracą podczas menstruacji krew, a wraz z nią właśnie ten pierwiastek. Żelazo jest w organizmie niezbędne do prawidłowej syntezy hemoglobiny, czyli czerwonego barwnika znajdującego się w erytrocytach. Z kolei zadaniem erytrocytów jest transport tlenu i dostarczanie go do wszystkich tkanek. Z tego powodu comiesięczna utrata żelaza jest dla organizmu dużym wyzwaniem i część kobiet może mieć przez nią problem z utrzymaniem prawidłowych poziomów żelaza.

Innym przykładem suplementów dla kobiet są witaminy z grupy B. To właśnie te składniki odpowiadają za piękny i zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci. Ponieważ kobiety przykładają zazwyczaj dużą wagę do dbania o swój wygląd i troszczenia się o dobrą kondycję ciała, są główną grupą docelową suplementów z witaminą B. Innymi składnikami, które powinny znaleźć się w prawidłowo skomponowanym suplemencie z dedykacją dla płci pięknej są: miedź, selen, kwas foliowy, magnez, cynk i witaminy A, C, D i K. Oczywiście, nie wszystkie połączenia są możliwe w jednym preparacie, dlatego, przyjmując różne produkty, należy zwrócić szczególną uwagę, by pierwiastki i witaminy się nie dublowały.

Jakich suplementów potrzebują mężczyźni?

Suplementy dla mężczyzn bardzo często zawierają składniki „energetyczne”, czyli dostarczające energii. Za ten stan rzeczy odpowiedzialna jest naturalna, fizjologiczna różnica między męskimi i żeńskimi organizmami – mężczyźni mają większe zapotrzebowanie kaloryczne i zużywają więcej energii. Z tego powodu w suplementach dla mężczyzn powinny znaleźć się witamina B3, C i H, a poza tym żelazo, miedź i magnez. Dodatkowo, mężczyźni są bardziej narażeni na stres, który jest przyczyną przyspieszonego starzenia się komórek i uszkodzeń struktur biologicznych. Suplementy przeciwdziałające takiemu działaniu to te, które zawierają witaminy B2, C i E, a także miedź, cynk i selen.

Fot.: Jellybee/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo przygotować się do badania za pomocą elektrod kończynowych – praktyczne porady
Jak prawidłowo przygotować się do badania za pomocą elektrod kończynowych – praktyczne porady
Dowiedz się, jak prawidłowo przygotować do badania elektrodami kończynowymi. Poznaj praktyczne porady ekspertów, by uzyskać jak najbardziej wiarygodne wyniki.
Olejki CBD: Korzyści i zastosowanie dla Ciebie
Olejki CBD: Korzyści i zastosowanie dla Ciebie
Olejki CBD: Odkryj naturalne wsparcie dla zdrowia i dobrostanu. Łagodzenie stresu, redukcja bólu, poprawa snu - to tylko niektóre z korzyści, jakie możesz zyskać.
Niewydolność serca – objawy, przyczyny i metody leczenia
Niewydolność serca – objawy, przyczyny i metody leczenia
Niewydolność serca jest poważnym schorzeniem, które dotyka coraz więcej osób na całym świecie. Jest to stan, w którym serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi do innych narządów, co prowadzi do zaburzeń w pracy całego organizmu.
Ostatnie wpisy
Polecamy