Dlaczego ważna jest regularna suplementacja?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Suplementy diety zawierają mnóstwo składników – od mikroelementów, przez witaminy, aż po mieszanki ziołowe i związki wzmacniające organizm. Angażując się w ich wybór i troskę o zdrowie, należy dobierać odpowiednie produkty z uwagą, tak, żeby wspomóc swój organizm, ale go nie przytłoczyć.

Dlaczego potrzebujesz suplementów?

Suplementy diety, podobnie jak żywność, nie są same w sobie dobre ani złe. Należy stosować je z uwagą i przestrzegając zaleceń przygotowanych przez producenta, a będą bezpieczne i mogą wspomóc prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Czy w ogóle są potrzebne? Odpowiedź na to pytanie bardzo często zależy od indywidualnej sytuacji danej osoby. Na przykład, większość osób żyjących w Polsce powinna suplementować witaminę D, ponieważ ze względu na kąt padania promieni słonecznych, w okresie od września do kwietnia ilość witaminy D naturalnie syntetyzowanej w ludzkiej skórze nie jest wystarczająca do pokrycia zapotrzebowania organizmu. Jednocześnie, z pewnością istnieją osoby, które mają prawidłowy poziom witaminy D – aby się o tym przekonać należy wykonać badanie diagnostyczne. Podobna sytuacja występuje w przypadku wapnia – wiele osób w Polsce ma jego niedobór i z tego względu suplementacja wapnia jest zalecana przez specjalistów.

Jakich suplementów potrzebują kobiety?

Suplementy dla kobiet często komponowane są w taki sposób, by zawierały zwiększoną ilość żelaza. Dzieje się tak dlatego, że kobiety tracą podczas menstruacji krew, a wraz z nią właśnie ten pierwiastek. Żelazo jest w organizmie niezbędne do prawidłowej syntezy hemoglobiny, czyli czerwonego barwnika znajdującego się w erytrocytach. Z kolei zadaniem erytrocytów jest transport tlenu i dostarczanie go do wszystkich tkanek. Z tego powodu comiesięczna utrata żelaza jest dla organizmu dużym wyzwaniem i część kobiet może mieć przez nią problem z utrzymaniem prawidłowych poziomów żelaza.

Innym przykładem suplementów dla kobiet są witaminy z grupy B. To właśnie te składniki odpowiadają za piękny i zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci. Ponieważ kobiety przykładają zazwyczaj dużą wagę do dbania o swój wygląd i troszczenia się o dobrą kondycję ciała, są główną grupą docelową suplementów z witaminą B. Innymi składnikami, które powinny znaleźć się w prawidłowo skomponowanym suplemencie z dedykacją dla płci pięknej są: miedź, selen, kwas foliowy, magnez, cynk i witaminy A, C, D i K. Oczywiście, nie wszystkie połączenia są możliwe w jednym preparacie, dlatego, przyjmując różne produkty, należy zwrócić szczególną uwagę, by pierwiastki i witaminy się nie dublowały.

Jakich suplementów potrzebują mężczyźni?

Suplementy dla mężczyzn bardzo często zawierają składniki „energetyczne”, czyli dostarczające energii. Za ten stan rzeczy odpowiedzialna jest naturalna, fizjologiczna różnica między męskimi i żeńskimi organizmami – mężczyźni mają większe zapotrzebowanie kaloryczne i zużywają więcej energii. Z tego powodu w suplementach dla mężczyzn powinny znaleźć się witamina B3, C i H, a poza tym żelazo, miedź i magnez. Dodatkowo, mężczyźni są bardziej narażeni na stres, który jest przyczyną przyspieszonego starzenia się komórek i uszkodzeń struktur biologicznych. Suplementy przeciwdziałające takiemu działaniu to te, które zawierają witaminy B2, C i E, a także miedź, cynk i selen.

Fot.: Jellybee/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tajemnica zdrowego snu — poduszka ortopedyczna
Tajemnica zdrowego snu — poduszka ortopedyczna
Odkryj tajemnicę zdrowego snu i ciesz się lepszym samopoczuciem każdego dnia!
Jak wybrać idealny kompozyt do rekonstrukcji protetycznej?
Jak wybrać idealny kompozyt do rekonstrukcji protetycznej?
Wybór kompozytu do rekonstrukcji protetycznej może być trudny. Przeczytaj nasz przewodnik, aby dowiedzieć się, jak wybrać materiał idealny do Twojego przypadku, z uwzględnieniem różnych typów rekonstrukcji.
Jak kremy z retinolem od Sesderma mogą pomóc w walce ze starzeniem się skóry?
Jak kremy z retinolem od Sesderma mogą pomóc w walce ze starzeniem się skóry?
Dowiedz się, jak działają kremy z retinolem marki Sesderma i jak mogą one przeciwdziałać procesowi starzenia skóry.
Ostatnie wpisy
Polecamy