Wiele kobiet, zaraz po urodzeniu dziecka, marzy o powrocie do dawnej formy. Niestety sprawa nie jest taka prosta i można narazić się na poważne uszczerbki zdrowotne. Na co zwracać szczególną uwagę?
Zanim przystąpisz do działań związanych z odzyskiwaniem dawnej formy (nie mówimy tylko o figurze, ale również o kondycji, a więc mięśniach i ogólnym funkcjonowaniu), warto, abyś na wstępie skontaktowała się z lekarzem. Z pewnością zaleci podstawowy trening oraz dietę, która pozwoli Ci zregenerować ciało. Nie próbuj intensywnie wykonywać teraz ćwiczeń i nie katuj się restrykcyjną dietą. Co jednak możesz zrobić, kiedy pierwsze efekty poporodowe minęły, a Ty chcesz o siebie zadbać?
W pierwszej kolejności trzeba zaznaczyć: diety to teoretycznie piękna sprawa. Ale ostrożnie z nimi. Nie każda będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Skontaktuj się ze specjalistą: lekarzem bądź dietetykiem. Twój organizm jest naprawdę zmęczony po ostatnich miesiącach. Dieta powinna pozwolić mu się zregenerować, stanąć na nogi, zacząć aktywnie działać. Wybieraj dania zróżnicowane, w szczególności obfite w warzywa i owoce (¼), a także chude mięso, tłuste ryby i dobrej jakości szynkę. Odpowiednim wyborem będą także pełnowartościowe koktajle poranne.
Druga sprawa: nie ufaj zbytnio suplementom. Reklamy zapewniają, że dzięki nim szybko powrócisz do pełni sił. Niestety badania naukowe stoją w opozycji do marketingu. Faktycznie mogą one niekiedy poprawić Twój stan, ale musi to być odpowiednia i kontrolowana suplementacja poszczególnych witamin. Kopalnią witamin i minerałów powinna być przede wszystkim zróżnicowana dieta.
Czasem nachodzi nas chrapka na coś mniej zdrowego, szybkiego, tłustego i smażonego. Pyszny aromat i wygląd nęcą, ale nie daj się zwieść! Często mówi się, aby rezygnować z fast foodów. W przypadku kobiet, które niedawno urodziły, jest to szczególnie istotne.
Po pierwsze puste kalorie, jakimi są fast foody, nie pozwalają na odbudowę komórek, powrót do faktycznej formy, ale zapychają organizm tłuszczem. To natomiast przekłada się na obniżenie odporności i osłabienie organizmu. W efekcie matka jest wykończona podwójnie. Ponadto należy mieć na uwadze zdrowie dziecka, jeśli matka karmi piersią. Wartości odżywcze pokarmu są zależne od stosowanej przez matkę diety.
Po wielomiesięcznym poście może korcić wyjście na drinki albo urządzenie sobie romantycznej kolacji z ukochanym przy świecach i winie. Niestety to prosta droga do zniszczenia komórek, którego dopiero co się odnowiły. Alkohol, bądź co bądź, jest trucizną dla naszego organizmu. Spożywanie go w okresie poporodowym utrudnia powrót do dawnej kondycji. Ponadto zwiększa apetyt, obniża zdolności intelektualne oraz witalne. Dlatego będziesz mieć mniejsze chęci na aktywność fizyczną, a Twoje wyniki zdecydowanie się pogorszą. Alkoholowi powiedz – nie! Przynajmniej na razie.
Ostatnia sprawa – zdrowe odżywianie. Pamiętaj: zdrowe jedzenie to nie to samo, co jedzenie samych warzyw i kilku owoców. Twoja dieta powinna być zróżnicowana. Sięgaj po orzechy włoskie, mięsa, jajka, ryby. Pozwól sobie też czasem na coś bardziej kalorycznego. Ograniczenie się do jakiejś restrykcyjnej diety, która polega tylko na miksowaniu szpinaku i selera, pogorszy Twój stan, zamiast go polepszyć.
Zdj. główne: leemurry01/pixabay.com